ŞCOALA

Titu Maiorescu

Titu  Maiorescu (1840 - 1917 ) a fost un academician, avocat, critic literar, eseist, estetician, filosof, pedagog, politician și scriitor român, prim-ministru al României între 1912 și 1914, ministru de interne, membru fondator al Academiei Române, personalitate remarcabilă a României sfârșitului secolului al XIX-lea și începutului secolului XX.

Istoric scoala

1980 - Construirea scolii, o explozie de copilarie care va aduce un nou suflu cartierului

1986 - ia fiinta Scoala Generala nr. 45, unitate de invatamant de sine statatoare.

2001 – Scoala Generala nr. 45 isi ia titulatura “Scoala cu clasele I-VIII nr. 45 “Titu Maiorescu”

2012 - Scoala isi ia titulatura de Scoala gimnaziala "Titu Maiorescu"

Titu Maiorescu

Crestem, devenim din ce in ce mai cunoscuti. Parintii care isi aduc increzatori copiii aici stiu ca ii lasa pe maini sigure. Sunt pe mainile unor dascalli care au reusit sa transforme acest impunator lacas de cultura in SCOALA EUROPEANA.

Copyright © 2006 Şcoala Nr. 45 "Titu Maiorescu" Bucureşti. All Rights Reserved.